Magyarországon évente átlagosan 387 kg háztartási hulladék keletkezik, ami gyakorlatilag a saját súlyunk ötszörösének felel meg. Ennek jelentős része eldobható eszközökből és csomagolóanyagokból áll, melyeket egyébként könnyen elkerülhetnénk vagy kiválthatnánk környezetbarát alternatívákkal. A legtöbb szemét a konyha mellett a fürdőszobában keletkezik, ezért érdemes itt kezdeni a hulladékcsökkentést.
Többségünk nehezen tudja elképzelni, hogy egyik napról a másikra teljesen átálljon “zero waste” életmódra – még akkor is, ha egyébként törekszünk rá, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyomunk. De már az is rengeteget jelent, ha a háztartásunk egy-egy területén visszaszorítjuk a megtermelt hulladék mennyiségét. Nem kell tökéletességre törekedni: az a cél, hogy minél környezettudatosabb módon és hulladékszegény megoldásokkal váltsuk le a meglévő egyszer használatos eszközöket, termékeket. Az egyszerű és környezetbarát megoldások általában nem látványosak. A lényeg, hogy ne halmozzunk fel fölösleges árucikkeket és ne vásároljunk olyan termékeket, amelyek csomagolása nem környezetbarát.
Ezer meg egy okból megéri
Rengeteg indokunk lehet rá, hogy miért induljunk el a “zero waste” fürdőszoba megvalósítása felé. Az első és legkézenfekvőbb, hogy ne szennyezzük tovább felesleges hulladékokkal a bolygónkat, ezáltal tegyünk valami pozitívat gyermekeink jövője érdekében. Példát mutathatunk a következő generációnak, és megtaníthatjuk nekik a pazarlásmentes életmód alapjait.
A hulladékmentességben az a nagyszerű, hogy ha sikeresen felállítottunk egy jól működő rendszert, utána már a saját életünket is megkönnyítjük vele. Az eldobható árucikkek vásárlásával egy idő után túl sok szemét gyűlik össze az otthonunkban, amelyek tárolása, elhelyezése teherré válik. A fürdőszoba takarítását megnehezíti a rengeteg – többnyire felesleges – eszköz és tárgy, ezért ezek csökkentésével több időnk szabadul fel. Nem is beszélve arról, hogy a költségeinket is csökkenthetjük, ha visszafogjuk az impulzusvásárlásokat.
Hogyan csináljuk?
A fürdőszobánk hulladékmentessé alakítása hosszú távú folyamat. Első lépésként készítsünk leltárt az évek alatt nem használt termékekből, kozmetikumokból. Amelyeknek lejárt a szavatosságuk, azokat kénytelenek leszünk kidobni. Ennek során emlékeztethetjük magunkat arra, hogy feleslegesen költöttünk rá pénzt, és legközelebb már tudatosabban fogunk vásárolni. A megmaradt termékeket használjuk el, vagy ha egyáltalán nincs rájuk szükségünk, ajándékozzuk el őket ismerőseinknek. A legközelebbi vásárlásnál már érdemes olyan márkákat választani, amelyek természetes alapanyagokból, környezetbarát csomagolással és Magyarországon vagy legalább a kontinensen készültek.
Tartsuk szem előtt a minimalizmus elvét, készítsünk bevásárlólistát, és próbáljuk elkerülni a felesleges halmozást. A műanyagflakonos tusfürdőket helyettesíthetjük csomagolásmentes, kézműves szappannal, a kozmetikumokat pedig üvegtégelyben kapható, természetes anyagokból készült termékekkel. A műanyag fogkefék és az eldobható borotvák minden esetben a kommunális hulladékgyűjtőbe kerülnek, ugyanis nem alkalmasak újrahasznosításra. Ezért érdemes fa- vagy bambusznyéllel készült fogkefét, valamint cserélhető fejű borotvát választani. A sminklemosó vattakorongokat kiválthatjuk természetes textíliából kivágott négyzetekkel, a műanyag csomagolású WC papír helyett pedig választhatunk újrahasznosított papírból készült, papírdobozos alternatívát.
Van kiegészítenétek még valamivel a listát, vagy megosztanátok tapasztalataitokat, tegyétek meg kommentben!
Forrás: Chikansplanet
Eredeti cikk: A fürdőszobában termeljük a legtöbb háztartási hulladékot – mit tehetünk ellene?